Irkçılık karşıtı eylemi nedeniyle cezalandırılan Kaepernick’e destek büyüyor

0
105
Irkçılık karşıtı eylemi nedeniyle cezalandırılan Kaepernick’e destek büyüyor. Holigan Haber
Irkçılık karşıtı eylemi nedeniyle cezalandırılan Kaepernick’e destek büyüyor. Holigan Haber

     New York’taki NFL Genel Merkezi önünde Kaepernick’e destek gösterisi düzenlendi.

Amerikan Futbolu Ulusal Ligi’nde (NFL) ırkçılığa karşı eşitlik talebiyle milli marş sırasında diz çökerek eylem yapan NFL oyuncusu Colin Kaepernick’in ceza olarak işinin elinden alınması ülkenin her kesiminden tepki topladı.

     San Francisco 49ers eski oyuncusu 29 yaşındaki Kaepernick’in ceza alması New York’taki NFL Genel Merkezi önünde düzenlenen protestoyla kınanırken, NFL’e boykot çağrısında bulunuldu.

    Ünlü oyuncuyla dayanışma gösterileri kapsamında New York’ta da “NYC Adalet Birliği” (Justice League NYC) ve “Değişimin Rengi” (Color of Change) adlı kuruluşların öncülüğünde 2000’e yakın gösterici ünlü oyuncu için NFL Genel Merkezi önünde toplandı.

    “Kaepernick Tekrar İşe Alına Dek NFL’yi Boykot Edelim”, “Siyah Hayatlar Önemlidir” yazılı dövizlerin taşındığı akşam saatlerindeki gösterilerde eylemciler hep bir ağızdan “boykot, boykot, boykot” diye bağırdılar.

    Siyahi Amerikalı Tamika Mallory, gösteride yaptığı konuşmada, “Bugün buraya sadece Kaepernick için değil, buraya sivil özgürlüğümüz için geldik. Birlik,bizim gücümüzdür. Birlikte kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

    Filistin asıllı aktivist Linda Sarsour da konuşmasında “Bugün kardeşimiz Kaepernick’i desteklemek için buradayız. Onun yeniden sözleşme imzalamasını istiyoruz.” diyerek katılımcılardan NFL’in en büyük reklam sponsoru Verizon’un uyarılması istendi.

Eylem sırasında 5 kişilik karşıt bir grup da, yolun diğer tarafında İsrail bayrağı açarak “Mavi Hayatlar Önemlidir” dövizi taşıdılar.

Bu sırada yoldan geçen yaşlı bir kadının İsrail bayrağı açan gruba, yüksek ses tonuyla “Bağımsız Filistin, Bağımsız Filistin” diye bağırdığı görüldü.

    ABD’nin olimpiyat madalyalı eskrimcisi, ülkenin ilk başörtülü Müslüman sporcusu Ibtihaj Muhammad de Kaepernick’i desteklemek için emekli polis babasıyla birlikte protestoya gelen ünlüler arasında yer alırken elinde olimpiyat sporcularının Kaepernick’i desteklediğini belirten bir döviz vardı.

Ünlü sinema oyuncusu Susan Sarandon’un da katıldığı eylemde, rep şarkıcıları Kurtis Blow ve Mysonne da yer aldı.

Toplumsal olaylara duyarlılığıyla bilinen Kaepernick, Türk Hava Yolları’nın Somali’ye yardım kampanyasına destek vermişti.

Kaepernick’i Muhammed Ali’ye benzettiler

Kaepernick’in işsiz kalmasını efsanevi boksör Muhammed Ali’nin Vietnam Savaşı’na katılmayı reddetmesi sonucunda boks lisansının alınmasına benzeten göstericiler, oyunculara ceza verilmesinin önlenmesi ve sosyal adalet konularında endişelerini dile getirebilmeleri için NFL’i, fikir hürriyetini garanti altına alan bir politika uygulamaya çağırdılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here