A Milli Basketbol takımı başantrenörü Ufuk Sarıca, karşılaşmanın hemen ardından organize edilen basın toplantısında galibiyetin almanın kolay olmadığını belirterek, “Turnuvaya başlangıcımız iyiydi, güzel basketbol oynadık. ABD maçı bizi düşürdü. Bugün enerjimiz yoktu. Karadağ maçının başında savunma kötüydü, korkunç top kayıpları yaptık. Sonrasında kontrolü aldık.” dedi. Boyalı alanı iyi kullanmaya çabaladıklarını söyleyen Ufuk Sarıca, “Uzun oyuncuları kullanmaya çalıştık. Başta rakip uzunları durduramadık. Maçın kilit noktası baskılı savunmamızdı. Maçın son beş dakikası çılgıncaydı.” değerlendirmesinde bulundu.  

Holiganbet te Canlı Bahis oynamak isteyen okurlarımızın dikkatine! Bu haberlere dikkat edin. Ve sizde hemen oynayın! Ekipte çok sayıda genç ve deneyimsiz oyuncunun bulunduğunun altını çizen Ufuk Sarıca, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Ersan’ın sorunu var oynamadı. Sertaç ve Furkan’ın durumunu bilmiyorum. Furkan hastaneye gitti, buna göre durumunu konuşacağız. 7-8 genç ve deneyimsiz oyuncumuz var. 6-7 oyuncumuz Dünya Kupası’na ilk kez geliyor. ABD maçında oynamak kolay değil. Deneyime çok ihtiyacımız var.”

Türkiye A Milli Basketbol Takımı başantrenörü Ufuk Sarıca, 2019 FIBA Dünya Kupası formatından ötürü Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliğini (FIBA) eleştirdi. Çin’de düzenlenmekte olan organizasyona insanların çok büyük ilgi gösterdiğini belirten a milli takım antrenörü Ufuk Sarıca, şu ifadeleri kullandı: “Bu Çin’in başarısı. Organizasyon olarak bizler, oyuncular, medya mensupları; hepimiz acılar çekiyoruz. Üç saat uçak yolculuğundan sonra iki saat otobüs yolculuğu yapıyoruz. Çin küçük bir ülke değil. İki saat yol gidip saçma sapan antrenman saatlerinde çalışıyoruz. Takımımız deneyimsiz ama FIBA tecrübesiz değil. Bunları düzenlemesi gerekiyor. Her gün antrenman ve maç için otelden çıkarken aranıyoruz. Zor bir turnuva oynuyoruz. İnsanların kendilerini rahat hissetmesi lazım. Diğer ülkeler de böyle düşünüyordur. Sıkıntılıyız. ABD maçından sonra otele gece birde gittik. Ertesi gün bizim antrenman erken saatte, erken maçını oynayan Çekya’nın idmanı geç saatte oldu.”

Turnuva sisteminin organizasyona yakışmadığını da belirten milli takım antrenörü Ufuk Sarıca, “Üç galibiyet alan Brezilya belki bir yenilgiyle elendi, çıkamıyor. En azından tekrar çapraz eleme oynamak lazım. Bir maçlık şansı kaçırmamanız lazım. ABD grupta hep birinci sırayı işgal ediyor. Formatı da çok beğenmedim. 24 takımlı eski sistemin daha iyi olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

A Milli basketbolcu Metecan Birsen de kazandıkları için mutlu olduğunun altını çizerek, “Çok iyi bir ikinci yarı oynadık. Mücadeleyi sonuna kadar bırakmadık ve geri döndük. 2. tura kalamamıştık. Olimpiyat elemelerine gitmek istiyoruz, şimdi mutluyuz. Bu takımın parçası olmanın gururunu yaşıyorum. Benim için büyük bir deneyim. Umarım daha çok organizasyon görürüm.” şeklinde konuştu. Karadağ Başantrenörü Zvezdan Mitrovic de Türkiye’nin iyi oynadığını ve kendileri için tek olumlu tarafın Çin’de mücadele edebilmeleri olduğunu dile getirdi.

A Milli takımımızın yıldız oyuncularından Cedi Osman, olimpiyat elemeleri için iddialarını devam ettirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Karadağ müsabakası karşısında etkili bir performans sergileyerek galibiyette önemli rol oynayan Cedi Osman, “Böyle maçlara motive olmak zordur. Özellikle ilk üç çeyrek düşük enerjiyle oynadık. 35 dakika boyunca maçın içinde kalmayı başardık, sonrasındaki 5 dakikada gösterdiğimiz karakter ve performans önemliydi.” dedi.

Karadağ’ı yenmeyi başararak olimpiyat elemeleri için gerekli adımı attıklarını söyleyen genç oyuncu Cedi Osman, “Kazandığımız için mutluyuz. Önümüzde zorlu Yeni Zelanda maçı var. İyi oynayan takım. Bir önceki grupta Brezilya ve Yunanistan’ı zorladılar. Bu karşılaşmaya da en iyi şekilde motive olup kazanarak olimpiyat elemelerini garantilemek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

A Milli Basketbol takımının skorer oyuncularından Melih Mahmutoğlu ise böyle müsabakaları oynamanın zor olduğunu belirterek, şunları anlattı: “Hazırlanmak zor. Hedefimiz daha yukarıydı ama olmadı. Artık geriye bakmaya gerek yok. Karadağ karşısında geriden geldik, zor oldu. Karakter gösterdik ve sonunda kazanmayı bildik. FIBA’nın kuralları var, onlara uymaya çalışıyoruz. Her oyuncu için bu iki maç zor olur. Yeni Zelanda’yı yenip olimpiyat elemeleri hakkını kazanmak için elimizden geleni yapacağız.”

Hakemleri eleştiren Melih, “İspanya-İtalya maçını da izledim. Datome de hakemlerle ilgili konuşmuş. Biz oyuncular bizden isteneni yapmaya çalışıyoruz. Hakemlerin bu seviyede olmadığını ben de söyleyebilirim. Oralara fazla takılmayıp en iyi şekilde oynayacağız.” ifadelerini kullandı.